Loading the content...

Conservative Women Candidates


NO. CANDIDATE CONSTITUENCY WEBSITE TWITTER SEAT
1 Carolyn Abbott Gedling Details
2 Azi Ahmed Rochdale   Details
3 Itrat Ali Huddersfield Details
4 Lucy Allan Telford Details
5 Heidi Allen South Cambridgeshire Details
6 Valerie Allen Sefton Central Details
7 Caroline Ansell Eastbourne Details
8 Sue Arnold Walsall South Details
9 Natasha Asghar Newport East Details
10 Victoria Atkins Louth and Horncastle Details
11 Harriet Baldwin West Worcestershire Details
12 Michelle Ballantyne Midlothian   Details
13 Jo Barker Kingston upon Hull West and Hessle Details
14 Anwen Barry Arfon Details
15 Norsheen Bhatti Liverpool, Walton Details
16 Nicola Blackwood Oxford West and Abingdon Details
17 Victoria Borwick Kensington Details
18 Alex Boulter Birmingham, Selly Oak Details
19 Karen Bradley Staffordshire Moorlands Details
20 Alice Bramall Knowsley Details
21 Angie Bray Ealing Central and Acton Details
22 Fiona Bruce Congleton   Details
23 Felicity Buchan South Down Details
24 Louise Burfitt-Dons Nottingham North Details
25 Kim Caddy Streatham Details
26 Kay Carter Barnsley Central Details
27 Maria Caulfield Lewes Details
28 Jo Churchill Bury St Edmunds Details
29 Theodora Clarke Bristol East Details
30 Andrea Clarke Mansfield   Details
31 Sarah Cockburn-Price Burnley Details
32 Therese Coffey Suffolk Coastal Details
33 Lisa Cooke Stretford and Urmston   Details
34 Rebecca Coulson City of Durham Details
35 Tracey Crouch Chatham and Aylesford Details
36 Gonul Daniels Edmonton Details
37 Hannah David Harrow West Details
38 Mims Davies Eastleigh Details
39 Dehenna Davison Kingston upon Hull North Details
40 Caroline Dinenage Gosport Details
41 Michelle Donelan Chippenham Details
42 Nadine Dorries Mid Bedfordshire Details
43 Sarah Downes Bassetlaw Details
44 Jackie Doyle-Price Thurrock Details
45 Flick Drummond Portsmouth South Details
46 Elise Dunweber Sheffield, Brightside and Hillsborough Details
47 Jane Ellison Battersea Details
48 Suella Fernandes Fareham Details
49 Chamali Fernando Cambridge Details
50 Anna Firth Erith and Thamesmead Details
51 Katherine Fletcher Ellesmere Port and Neston Details
52 Mhairi Fraser Coatbridge, Chryston and Bellshill Details
53 Lucy Frazer South East Cambridgeshire   Details
54 Carol Freeman North Antrim Details
55 Meghan Gallacher Motherwell and Wishaw Details
56 Nusrat Ghani Wealden Details
57 Jo Gideon Scunthorpe Details
58 Cheryl Gillan Chesham and Amersham Details
59 Laetitia Glossop North Durham Details
60 Tanya Graham Bradford South   Details
61 Isobel Grant Bristol South Details
62 Helen Grant Maidstone and The Weald Details
63 Amy Gray Hackney North and Stoke Newington Details
64 Fiona Green Wythenshawe and Sale East Details
65 Justine Greening Putney Details
66 Alison Griffiths Blaydon Details
67 Charlotte Haitham-Taylor North West Durham Details
68 Lindsey Hall Westminster North Details
69 Lauren Hankinson Glasgow North Details
70 Katharine Harborne Barnsley East Details
71 Alison Harris Falkirk   Details
72 Rebecca Harris Castle Point Details
73 Helen Harrison Ashfield Details
74 Lana Hempsall Denton and Reddish Details
75 Henrietta Hensher Ceredigion   Details
76 Claire Hiscott Bristol West Details
77 Charlotte Hodivala Birmingham, Perry Barr Details
78 Lyn Hudson Rhondda Details
79 Jane Hunt Nottingham South Details
80 Margot James Stourbridge Details
81 Andrea Jenkyns Morley and Outwood Details
82 Laura Anne Jones Islwyn   Details
83 Rozila Kana Workington Details
84 Gillian Keegan St Helens South and Whiston Details
85 Seema Kennedy South Ribble Details
86 Caroline Kerswell Wigan Details
87 Laura Knightly Alyn and Deeside Details
88 Resham Kotecha Dulwich and West Norwood Details
89 Eleanor Laing Epping Forest Details
90 Emma Lane Swansea West Details
91 Pauline Latham Mid Derbyshire Details
92 Andrea Leadsom South Northamptonshire Details
93 Charlotte Leslie Bristol North West Details
94 Pearl Lewis Hayes and Harlington Details
95 Claire-Louise Leyland West Tyrone   Details
96 Michelle Lowe Coventry North East Details
97 Karen Lumley Redditch Details
98 Christine Mackay Kingston upon Hull East Details
99 Rachel Maclean Birmingham, Northfield Details
100 Mary Macleod Brentford and Isleworth Details
101 Melanie Magee Oxford East Details
102 Anne Main St Albans Details
103 Jane March Ogmore   Details
104 Jade Marsden Bootle Details
105 Julie Marson Dagenham and Rainham Details
106 Ann-Marie Mason Pontypridd   Details
107 Tania Mathias Twickenham Details
108 Theresa May Maidenhead   Details
109 Lindsay McCallum Ross, Skye and Lochaber Details
110 Esther McVey Wirral West Details
111 Zoe Metcalfe Doncaster Central Details
112 Maria Miller Basingstoke Details
113 Amanda Milling Cannock Chase Details
114 Anne Milton Guildford Details
115 Penny Mordaunt Portsmouth North Details
116 Nicky Morgan Loughborough Details
117 Anne-Marie Morris Newton Abbot Details
118 Wendy Morton Aldridge-Brownhills Details
119 Sheryll Murray South East Cornwall Details
120 Ann Myatt Westmorland and Lonsdale Details
121 Naomi Newstead Camberwell and Peckham Details
122 Sarah Newton Truro and Falmouth Details
123 Lucille Nicholson Mid Ulster   Details
124 Caroline Nokes Romsey and Southampton North Details
125 Helen Osborne Lagan Valley Details
126 Priti Patel Witham Details
127 Lindsay Paterson Edinburgh West Details
128 Claire Perry Devizes Details
129 Suria Photay Wolverhampton South East Details
130 Rebecca Pow Taunton Deane Details
131 Victoria Prentis Banbury Details
132 Beth Prescott Normanton, Pontefract and Castleford Details
133 Mina Rahman Barking Details
134 Katie Redmond Luton South Details
135 Mary Robinson Cheadle Details
136 Stephanie Roe Sheffield Central   Details
137 Nicola Ross Dundee West Details
138 Amber Rudd Hastings and Rye Details
139 Molly Samuel-Leport Walthamstow Details
140 Antoinette Sandbach Eddisbury Details
141 Selaine Saxby Llanelli Details
142 Olivia Seccombe West Bromwich East Details
143 Isabel Sigmac Birmingham, Ladywood Details
144 Chloe Smith Norwich North Details
145 Amanda Solloway Derby North Details
146 Anna Soubry Broxtowe Details
147 Caroline Spelman Meriden Details
148 Liz St Clair-Legge East Londonderry   Details
149 Ann Steward North Norfolk Details
150 Tracy Sutton Ashton-under-Lyne Details
151 Michelle Tanfield Blackley and Broughton Details
152 Maggie Throup Erewash Details
153 Kelly Tolhurst Rochester and Strood Details
154 Lisa Townsend Norwich South Details
155 Louisa Townson Leigh Details
156 Anne-Marie Trevelyan Berwick-upon-Tweed Details
157 Elizabeth Truss South West Norfolk Details
158 Theresa Villiers Chipping Barnet   Details
159 Emma Warman Cardiff South and Penarth Details
160 Angela Watkinson Hornchurch and Upminster   Details
161 Annie Wells Glasgow North East Details
162 Tracey West Blaenau Gwent   Details
163 Helen Whately Faversham and Mid Kent Details
164 Heather Wheeler South Derbyshire Details
165 Evonne Williams Derby South Details
166 Michelle Willis Ynys Mon Details
167 Nicola Wilson Leeds Central Details
168 Sarah Wollaston Totnes Details
169 Zehra Zaidi Makerfield Details